خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

دانشجوی 86 ساله آلمانی ویکی ازآرزوهای او :

  "روی سنگ مزارمن قراراست نوشته باشد" :
  " او تاآخرین لحظه به یادگیری ادامه داد "


  این پست  اگرچه که به شیمی ، به  رنگ  وبه رنگسازی زیادربطی ندارد ، ولی  به نظرم بسیارجالب بود ونتوانستم خلاصه ای ازآن را (به قول معروف) "به اشتراک " نگذارم !
  فرانس یوزف میتناخت (Franz-Josef Mittnacht)با 86 سال سن یکی ازمسن ترین دانشجویان آلمانی است، رشته تحصیلی او" تاریخ دوران میانه" (قرون وسطی)ودر دانشگاه  دویسبورگ  اسن (Uni Duisburg-Essen)  تحصیل می کند. اوتحصیل (دراین رشته )را "بسیار بهتر وجذاب ترازبازی درانواع لاتاری" می داند.
  فرانس یوزف با کوله ای بردوش ، تابلتی دردست ونگاهی جستجوگر، درنهارخوری دانشجویان قدم می زند . با موهای سفید ی که دارد، آنهائی که اورا نمی شناسند گمان براین دارندکه او یکی از اساتید بازنشسته دانشگاه است که به روال معمول ، هرازچندگاهی دردانشگاه ودانشکده ای که درآن تدریس می کرده است  ،سروکله اش پیدامی شود .
  درنهارخوری سرمیزی که هنوز یک صندلی خالی دارد ،کنار فرانسیسکا (Franziska) دانشجوی دکترا ی تاریخ ،می نشیند وبا غذای روز که نوعی غذای سنتی آلمانی متشکل از (عمدتاً) سیب زمینی و....ویک کوکا کولا است وبه قیمت 1.80 یورو عرضه می گردد،مشغول می شود .بین دودوست ازهردری سخنی می رود،از احوالپرسی گرفته تا موضوع سمینارهائی که برایشان مهم است . قابل توجه اینکه تفاوت سنی او با فرانسیسکا کمی بیش از 60سال است !  
  ابتدای ماجرای شروع به تحصیل برای میتناخت بیشتریک راه فراربود ،فرارازتنهائی .شش سال قبل از شروع  به تحصیل،همسراو فوت می کند ،همسری که 40سال  زندگی مشترک بااوداشت ، بدون اینکه فرزندی داشته باشند .
  .."ازدست دادن او یک غم بزرگ بود ، مرا چیزی خوشحال نمی کرد وتقریباً دیگر امیدی نداشتم ونمی دانستم چه کنم  " .... " یک پازل سه هزارقطعه ای خریداری کردم ....کمکی نکرد ...به یک جمع بازنشستگان پیوستم بااین امید که درآن جمع از وضعیت روحی ناخوشایندی که گریبانم راگرفته بود ،رهائی یابم  " .ولی چه فایده ، با جمع هم سن سال ها بودن ،پیوسته ازبیماری های مختلف - معروف به" امراض شناسنامه ای"- صحبت کردن و یکنواختی های روتین دیگر درآن جمع نیز کسل کننده و خسته کننده است .میتناخت  فکرمی کرد که بهترین راه برای ادامه زندگی ،یادگیری است ، درمحیطی درکنار انسان های جوان وامیدواربه زندگی، وبهترین مکان برای پیاده سازی این افکار یقیناً دانشگاه است .به دانشگاه شهر می رود ، وداخل یک سالن که سمیناری درآن درجریان بود ..." میل داشتم بدانم درسمینارها چه می گذرد "

  **************************************************

  دوره های آموزشی رنگسازی (علمی- کاربردی)

  دپارتمان رنگ، آبکاری و پوشش جهاد دانشگاهی صنعتی شریف با همکاری نشریه پوششهای سطحی، دوره‌های تخصصی زیررا با ارائه مدرک معتبر برگزار می نماید:

  رزینها، رنگها و پوششهای اپوکسی

  شیمی، مکانیزم های ساخت، انواع ،ویژگی ها وکاربردها
  * محاسبات و طراحی فرمولاسیون *

  جزئیات بیشتر دراینجا

  ***********************************

  ادامه مطلب :

  "حافظه هنوزکفایت می کند  ، باید امتحان کنم "
  بیش از50سال پیش دروُرتزبورگ(Würzburg) فلسفه ،دین وروانشناسی خوانده بود ،قبل ازاینکه  درآزانس فدرال کار درپست نسبتاً بالائی شاغل شود. " آنزمان درکلاس های درس وسمینارها بحث نمی شد ،کسی جرات نمی کرد سوال کند و (زبانم لال )با استاد درموضوعی مخالفت کند " "امروزه ولی اینگونه نیست، بحث ها و دیالوگ های جذابی درکلاس ها وسمینارها درجریان است وازطرف استادها استقبال نیز می شود ". رشته های زیادی را درنظر گرفت از علوم مهندسی تا ... تاریخ (باستان).دراین میان یکی از اساتید رشته، اتفاقی با او وارد صحبت می شود وسعی دارد که اورا از تحصیل دررشته مورد اشاره منصرف کند وموفق می شود ، زیرا "شما (میتناخت) برای  این رشته ،نه تنها زبان های یونانی ولاتین را می بایست فرابگیرید ، باید زبان فارسی نیز یادبگیرید " ...."من ازعهده این کاربرنخواهم آمد، الترناتیودیگر تاریخ قرون وسطی است " وبالاخره او تصمیم  می گیرد ، تحصیل دررشته "تاریخ قرون وسطی"...."بزودی کلاس شروع می شود ، من باید قبل ازآن سری به کتابخانه بزنم وخوشبختانه برای رفتن به طبقات بالای کتابخانه آسانسور وجوددارد" میتناخت حدودیک سال پیش ازچندپله به زیرسقوط می کند،پس از حدود چهارماه که دربیمارستان بستری بود ،حالش بهبودیافته و به زندگی عادی بازمی گردد. میتناخت ازپس ازترک بیمارستان وبرای جلوگیری از  زمین خوردن ،معمولاً از یک عصا استفاده می کرد ، عصائی که او به کرات آنرا جا می گذاشت وهمشاگردی های او ،اورامطلع می کردند "میناخت عصاتوجاگذاشتی " .
  میتناخت معمولاً دیر سرکلاس حاضرمی شود ،بخصوص وقتی که سالن درس کمی دورتر باشد،مگراینکه او ازقبل خودرا به نزدیکی سالن رسانده باشد و.... باتمام این احوال ولی میتناخت دروسش را بسیارجدی می گیرد و هدفش وقت گذرانی نیست ، او قصددارد تا پایان ادامه دهد .
  منبع : اشپیگل (آنلاین) 2016/05/11
  اطلاع رسانی معترضه :
  اگرمیتناخت درتهران زندگی می کرد  وقصدش ازرفتن به دانشگاه نه یادگیری ،بلکه فقط اخذمدرک بود ،شاید نیاز به این همه تلاش نداشت .کافی بود یک توکه پا روبروی دانشگاه تهران برود ،یعنی همانجائی که " بورس معاملات " انواع پایان نامه لیسانس ،فوق ، دکترا (البته تضمینی !) و...است والباقی قضایا !


  این مطلب تا کنون 8 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : میتناخت ,تاریخ ,دانشگاه ,تحصیل ,زندگی ,رشته ,قرون وسطی ,تاریخ قرون ,تحصیل دررشته ,فرانس یوزف ,
  دانشجوی 86 ساله آلمانی ویکی ازآرزوهای او :

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر